„Muzyka daje duszę wszechświatowi, skrzydła umysłowi, lot wyobraźni, a wszystkiemu życie”.
Platon

Idea utworzenia publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Zawierciu zrodziła się po wysłuchaniu głosu lokalnej społeczności. W Zawierciu i gminach ościennych znajduje się wielu utalentowanych muzycznie młodych ludzi, którzy pragną rozwijać swój potencjał i talenty wokalno-instrumentalne. Główną przeszkodą w realizacji ich pasji była odległość do innych publicznych szkół muzycznych na terenie Śląska. Ponadto, w 2018 roku zamknięto Niepubliczną Szkołę Muzyczną I st. im. Leona Dimant w Zawierciu. Przez cztery lata młodzi ludzie nie mieli możliwości realizacji swoich muzycznych aspiracji na terenie rodzimej gminy. Zmieniło się to od 1 września 2022 roku. Dzięki inicjatywie Prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego zawiercianie mogą nieodpłatnie zdobywać wszechstronne wykształcenie muzyczne. Nauka w Szkole Muzycznej jest darmowa, a jedyne koszty ponoszone przez rodziców i opiekunów uczniów związane są z wypożyczeniem instrumentów (o ile przyjęci uczniowie nie posiadają własnych). Szkoła Muzyczna I stopnia w Zawierciu znajduje się przy ul. Powstańców Śląskich 18 w budynku Szkoły Podstawowej nr 4. Jej pierwszy dyrektorem został Arkadiusz Kaliński.

Uroczysta inauguracja działalności szkoły nastąpiła 1 września 2022 r. w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Zawierciu. Podczas gali inauguracyjnej wystąpili przed zgromadzoną publicznością pedagodzy Szkoły Muzycznej, którzy zaprezentowali muzyczną rewię pełną melodyjnych i przyjemnych dla ucha dźwięków. „Dziś to historyczna chwila dla Miasta Zawiercie, ponieważ otwieramy Szkołę Muzyczną. Przez kilkadziesiąt lat mieszkańcy marzyli o tej szkole (…) Muzyka jest jedną z ważniejszych dziedzin rozwojowych dla dzieci.” – podkreślał wówczas Prezydent Łukasz Konarski. Jeszcze w tym samym roku, 21 grudnia, w gościnnych progach MOK Zawiercie odbył się Koncert Świąteczny, podczas którego uczniowie Szkoły Muzycznej zagrali najpiękniejsze kolędy i pastorałki. W ciągu niespełna czterech miesięcy edukacji uczniowie zdobyli wiedzę i umiejętności pozwalające na stworzenie wspaniałego widowiska dla zgromadzonych gości. Wierzymy, że dalsza edukacja w placówce pozwoli wykształcić talenty, które dostarczą niezapomnianych muzycznych wrażeń, zapiszą się na kartach historii i odbiją się szerokim echem w Polsce, a może nawet i na świecie.