WYBRANE INSTRUMENTY GITAROPOCHODNE JAKO PIERWIASTEK MUZYKI TRADYCYJNEJ

Paweł Bajek

rec. Olga Wójcik

Historia  i nazwa instrumentu
Historia tego instrumentu sięga pierwszej wojny światowej i wiąże się z upadkiem Imperium Osmańskiego. Przodkiem buzuk była balagma, której używali grecy anatolijscy, zamieszkujący tereny obecnej Turcji. Na skutek przegrania przez sułtana pierwszej wojny światowej, doszło do rozbioru Imperium, co poskutkowało odzyskaniem niepodległości przez niektóre państwa bałkańskie. Niezadowoleni Turcy obalili sułtanat oraz ustanowili nową stolicę w Ankarze. Doszło również do przymusowych wysiedleń greków anatolijskich.

Historia instrumentu
Panduri jest jednym z najstarszych gruzińskich instrumentów, a jego historia sięga czasów przedchrześcijańskich. Ludność zamieszkująca region Kachetii, wykorzystywała go do akompaniowania pieśni, tańców i opowieści ludowych. Instrument pełnił funkcję nie tylko muzyczną, lecz był narzędziem, które pomagało przekazywać historie i tradycje drogą ustną.
Mimo długiego rodowodu, panduri nadal ewoluuje. Współcześnie można je usłyszeć nie tylko w tradycyjnych zespołach grających muzykę ludową, ale także w nowoczesnych produkcjach muzycznych, gdzie artystyczne eksperymenty łączą tradycję z nowoczesnością.

Banjo również dzieliło historię z panduri, które służyło do akompaniamentu przy niewolniczej pracy.

Historia instrumentu
Niewiele instrumentów wiąże się z historią Ameryki tak jak stworzone przez afrykańskich niewolników banjo. W XVIII i XIX wieku instrument był głównie rozpowszechniony na Karaibach i w Ameryce Północnej, gdzie Afrykańczycy podtrzymywali swoje rdzenne tradycje. Banjo to synteza tradycji afroamerykańskiej z dziedzictwem Afryki Zachodniej. Nie pochodzi ono wyłącznie z Afryki, lecz jest wynikiem połączenia zachodnioafrykańskich i europejskich form. Instrument na wskutek migracji przedostał się również z Ameryki do Europy.

Historia instrumentu
Ukulele to najbardziej reprezentacyjny hawajski instrument. Chociaż po raz pierwszy na Hawajach pojawił się w XVIII wieku, to jego korzenie znajdują się w Portugalii. Przodkiem ukulele jest portugalska braguinha. Choć ukulele to zdecydowanie mniejszy instrument od gitary, to posiada 4 struny strojone podobnie jak ich gitarowe odpowiedniki.

Historia instrumentu
Gitara tres wywodzi ze wschodniej Kuby, a pierwsza wzmianka o tym instrumencie pochodzi z 1892 roku, z karnawału w Santiago de Cuba. Teoretyk Fernando Ortiz twierdzi, że tres nie jest wyłącznym wynalazkiem Kubańskim, gdyż w Hiszpanii podobny instrument istniał już w średniowieczu. Mimo to, tres jest obecnie uznawany za jeden z najpospolitszych kubańskich instrumentów. Otrzymał również miano instrumentu narodowego.

Historia instrumentu
Meksykański Guitarrón to bardzo duża, głęboka, sześciostrunowa, akustyczna gitara basowa. Choć jest podobna do gitary klasycznej, nie jest pochodną tego instrumentu. Guitarrón wywodzi się od hiszpańskiej gitary barokowej oraz basowej, które zostały zaimportowane do Meksyku przez konkwistadorów. W czasach kolonialnych w Meksyku kształtowały się różne style muzyczne, a ludność miejscowa dostosowywała europejskie instrumenty do swoich potrzeb. Najwybitniejsi instrumentaliści wielkiej gitary meksykańskiej to Randy Meisner, Aaron Goldsmith, Jason Krivo Flores i Simon Edwards.

Historia instrumentu
Charango to tradycyjny instrument strunowy pochodzący z rejonów Andyjskich w Ameryce Południowej. Jest on szczególnie popularny w krajach takich jak Peru, Boliwia, Ekwador, Chile, czy Argentyna. Charango wywodzi się od tzw. gitary tubularnej, która była popularna wśród rdzennej amerykańskiej ludności. Po przybyciu Hiszpan, gitara stopniowo ulegała wpływom hiszpańskim, przekształcając się w charango.